Tenis v meste

Tenis patrí medzi športy, ktoré vďaka úspechom našich špičkových hráčov si stále viac získava priaznivcov a protagonistov v menších mestách i na vidieku. V Bánovciach nad Bebravou sa tenis hrával vo veľkom začiatkom päťdesiatych rokov. Potom však jeho popularita prudko upadla aj následkom toho, že nebolo dosť kvalitných a udržiavaných tenisových kurtov. Na jedinom a schátralom dvorci sa hralo všetko, len nie tenis. A tak popri malom futbale tu hrali volejbal, basketbal, vybíjanú i ľadový hokej. V roku 1995 však štyria mladí muži vedení Ľubomírom Čížom spomínaný tenisový kurt v areáli I. ZŠ na Duklianskej ulici svoj pomocne zrenovovali a ďalších 6 – 8 vyznávačov tenisu tu pravidelne trávilo víkendové dni. O päť rokov neskôr sa vyselektovala skupina  nadšencov na čele s Bohumilom Škorcom a Ivanom  Jančekom, (ďaľšími sú R. Halmo, J. Škorec, Miroslav a Róbert Slobodovci, Cerulík, R. Petrík, M. Mikuš a ďalší) a začínajú organizovať prvé amatérske turnaje. V roku 2002 sa uskutočňuje v hale SOU strojárskeho 1. Masters turnaj pod názvom Vianočný tenisový turnaj 2002. Víťazom sa stáva R. Halmo, 2. miesto obsadil J. Škorec a na treťom mieste skončil R. Sloboda.

Náležitý obrat k renesancii bánovského tenisu však nastáva po otvorení dvoch tenisových dvorcov na sídlisku Dubnička v areáli HARI sport a založení  tenisového klubu M-R tenis. Taktiež tu začína pôsobiť tenisový tréner 3. triedy s B licenciou Peter Burianek, ktorý prichádza z tenisovej bašty - Trenčianskych Teplíc a postupne sa snaží priniesť kvalitu do radov amatérskych tenistov a mládeže. Do turnajov sa zapájajú noví mladí hráči - T. Paul, J. Stránsky, L. Néč, M. Liška, M. Buchel, B. Tretinár, D. Sečkár a mnoho ďalších  a z niekdajších    8 – 10 hráčov je ich teraz vyše 50. V roku 2003 sa odohrá 6 turnajov, ktoré sú bodované ATP systémom na základe získaných bodov vzniká rebríček. Na konci roka hrá najlepšia osmička turnaj  Masters, ktorý opäť vyhráva R. Halmo. Ďalší rok 2004 prináša so sebou nové turnaje:  Caparol Cup, Čaluna Cup a V. K. Transport Cup a počet turnajov, v ktorých dominuje štvorica J. Škorec, R. Halmo a bratia Slobodovci narastá na deväť. Koncoročný turnaj najlepšej osmičky sa po prvý raz koná v novopostavenej tenisovej hale s profesionálnym povrchom  taraflex v športcentre Hari. Víťazom rebríčka sa po prvý raz stáva J. Škorec, ktorý taktiež vyhráva aj Masters 2004. Nová sezóna začína halovým turnajom Kovyt cup v Dolných Vesteniciach a prináša so sebou množstvo nových hráčov z tenisových miest ako Partizánske, Topoľčany či Prievidza. Bánovský tenisový rebríček sa rozrastá na viac ako 150 hráčov, čo má za následok, že na  1. antukovom turnaji M–R Tenis cup sa musí hrať kvalifikácia. Na konci roka končí v rebríčku na 1. mieste M. Sloboda. Turnaj majstrov Masters 2005 vyhral M. Liška, ktorý v 3-hodinovom finále porazil M. Slobodu. Roky 2006 a 2007 prebiehali podobne. Množstvo turnajov,  na ktorých treba obhajovať body z predošlých rokov a naviac pribúdajú aj nové štvorhrové turnaje. V tomto období dominovala bánovskému tenisu štvorica hráčov M. Liška, M. Buchel, M. Sloboda a J. Škorec. Oba ročníky skončil na prvom mieste M. Liška a taktiež vyhral aj Masters.

V sezóne 2008 sa začína prejavovať u menej trénovaných tenistov únava a po zimnej halovej sezóne sa postupne systém turnajov rozpadá. Vzniká nový systém tzv. Liga, kde sa prihlásilo asi 30 tenistov a spôsobom „každý s každým“ pokračujú bánovskí tenisti ďalej v sezóne. Systém však padá na slabej organizácii a morálke. Koncom roka 2008 absolvuje M. Liška trénerské štúdium 3. triedy a úspešne získava tenisovú trénerskú licenciu C a následne sa začína venovať mládeži. Ďalšie dva roky sa amatérsky tenis nesie v znamení stagnácie a organizujú sa len sporadické akcie. Dobrou správou je aspoň to, že pravidelné detské prázdninové turnaje ktoré každoročne organizuje HARI Sport  sa tešia veľkému záujmu a ich kvalita z roka na rok stúpa.

 

Nová nádej začína svitať v roku 2011, keď nastupujúci tenisový nadšenec Matúš Laššo v spolupráci s Marekom Liškom zostavuje 18-členú tenisovú ligu tvorenú väčšinou z nastupujúcej generácie. Počas jej jednokolového priebehu došlo k viacerým problémom a to kvôli laxnému prístupu niektorých hráčov, odstúpeniu dvoch hráčov zo zdravotných dôvodov a neodohraniu kompletného počtu zápasov. Tento akýsi nekompletný a prelomový 0. Ročník BTL 2011 vyhráva suverénne bez straty bodu  M. Liška, na 2.mieste sa umiestnil B. Tretinár a 3. miesto obsadil M. Farkaš. Novým tenisovým nadšencom nebolo tenisu dost ani počas dlhej zimnej prestávky a za spolupráce starších skúsenejších hráčov vzniká 1. ročník Bánovskej tenisovej ligy štvorhry, ktorá sa odohrala v tenisovej hale HARI Sport. Ligu odohralo 12 dvojíc jednokolovým systémom. Víťazmi sa stávajú suverénne bez straty bodu 1. a 2. hráč BTL dvojhry 2011 Marek Liška & Branislav Tretinár. Na 2. mieste skončila dvojica Ivan Janček & Vladimír Kováč a 3. miesto obsadili Vladimír Varhaník & Marián Mikulášik. Po tejto sezóne sa uskutočnil turnajov hráčov, ktorí odohrali BTL štvorhry, ktorí náhodným žrebovaním vytvorili dvojice a súperili v dvoch skupinách, po ktorých nasledovali semifinálové súboje, súboj o cenu útechy a následne aj zápasy o 3. miesto a nepochybne aj zá finálový zápas o celkových víťazov. Na 3. mieste sa umiestnila dvojica v zložení Milan Buchel & Marián Mikulášik. Finálový zápas priniesol naozaj všetko, čo sa od tohto zápasu očakávalo: dramatický priebeh, krásne údery či výmeny a rozuzlenie v Tajbrejku. Po veľmi tuhom boji nakoniec dvojica Marián Farkaš & Ivan Janček nestačila na víťazný pár Matúš Laššo & Martin Mikuš a podľahla im 6-7, po veľmi tesnom tajbrejku 5-7.

Od nového ročníka Bánovskej tenisovej ligy 2012, ktorý absolvuje 21 hráčov,  si naozaj všetci veľa sľubujeme. Veríme, že tento ročník bude zo všetkých najúspešnejší a najkvalitnejší, prinesie množstvo výborných zápasov a dramatických výmien a svojou kvalitou vzbudí zvýšený záujem verejnosti v meste o tento nádherný šport. Výsledkový servis budete môcť nájsť na stránkach Videotextu BTV, v týždenníkoch BIN, Bánovské noviny a Tempo.